Buhar KazanıSıvı ve gaz yakıtlı buhar kazanı

Buhar enerjisiyle çalışan ve itici kuvvet sağlayan buhar kazanı başta endüstri olmak üzere birçok alanda tercih edilen bir sistemdir. Sağladığı kuvvetin büyüklüğü sayesinde tercih edilen bu sistem hakkında birçok kişi buhar kazanı enerji tasarrufu sağlar mı sorusunun cevabını merak etmektedir. Soruyu detaylı bir şekilde yanıtlayabilmek için buhar kazanının çalışma prensibinden genel olarak bahsetmek faydalı olacaktır.

Buhar Kazanı Nasıl Çalışır?

Kazanın haznesinde belli bir miktarda su bulunur. Haznenin içinden ise ısı iletkenliği yüksek borular geçmektedir. Bu borular, suyun ısınmasını sağlar ve steam yani buhar gücü bu ısınma yoluyla elde edilir. Sonrasında buhardan sağlanan güç, kazanın bağlı olduğu mekanizmanın çalışmasını sağlar. Leonardo Da Vinci’nin tasarımlarına dayanan bu çalışma prensibi, Sanayi Devrimi sürecinden beri endüstri alanında kullanılmaktadır.

Birçok farklı alanda kullanılan buhar kazanları çalışmak için yakıta ve su takviyesine ihtiyaç duymaktadır. Gereken takviyenin sağlanması durumunda sürekli çalışarak, üretimin sürekliliğini sağlayabilmektedirler. Bu sebeple, endüstri kurumlarında, arıtma tesislerinde ve bunun gibi çalışma için yoğun güç gerektiren yerlerde buhar gücüyle çalışan kazan ve jeneratörler tercih edilmektedir.

Buhar Kazanı Nasıl Enerji Tasarrufu Sağlar?

Boruların suyu ısıtmasıyla elde edilen buhar, bulunduğu haznede döngüye girer. Aynı haznede kaldığı için, yoğunlaşarak su olarak geri döner. Elde edilen buharın önemli bir kısmı hazne içinde yoğunlaşmaktadır. Bu döngü buhar kazanı nasıl çalışır sorusunu yanıtlamak için yeterlidir ve aynı zamanda buhar kazanının sağladığı enerji tasarrufu bu şekilde gerçekleşir. Kaynaklar sürekli yenilendiği için, yeni kaynak takviyesi gerekmez. Bu da hem maliyet hem enerji tasarrufuna yardımcı olur.

Sistemin çalışmasını sağlamak için yakıt takviyesi gerekir. Boruların ısınmasını sağlayan mekanizma yakıt ile çalışır. Ayrıca, buharlaşma esnasında belli bir su kaybı olur, dolayısıyla zamanla su takviyesi de gerekebilir. Fakat buhar kazanı maliyetleri olabildiğince minimize eden bir sisteme sahiptir. Düşük maliyetlerle yüksek tasarruf elde edilmesine yardımcı olur.

Enerji Tasarrufu İçin Doğru Seçim

ST Grup tarafından üretilen Buhar kazanları yüksek enerji tasarrufu özelliğine sahiptir. Tesisinizin işleyişi için gereken enerjiyi sağlarken maliyeti minimize etmek istiyorsanız bize ulaşmanız yeterli olacaktır.