Buhar KazanıBuhar Kazanları

Buharın itici gücüyle kazanan buhar kazanı geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bu kazanlar endüstriden su arıtma tesislerine, metal atölyelerinden arındırma tesislerine kadar birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Buhar kazanlarının bu kadar yaygın bir kullanıma sahip olmasının en büyük sebebi ise düşük maliyetlerle yüksek performans sağlamasıdır. Fakat bunu kavrayabilmek için buhar kazanı nasıl çalışır sorusunu detaylı bir biçimde yanıtlamak faydalı olacaktır.

Buhar Kazanı Nasıl Çalışır?

Buharlı makinelerin sistematiği Leonardo Da Vinci’nin tasarımlarına kadar dayanmaktadır ve bu mekanizma, Sanayi Devrimi’nden beri birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Temel çalışma prensibi, suyun içerisine yerleştirilmiş olan borular vasıtasıyla suyun ısıtılmasına ve buradan çıkan buharın itici güç kazanmasına dayanır. Yakıt ile havanın reaksiyonu sonucu sağlanan ısınma buhar kazanı vasıtasıyla çalıştırıcı güce dönüştürülür.

Sistemi çalıştırmak için su ve yakıt gerekir. Buhar yani steam gücü bu şekilde elde edilir. Su buhar sirkülasyonunu sağlarken yakıt da suyu ısıtmak için gerekli olan ısınmayı yaratır. Buhar döngüsü bu şekilde elde edilir ve makinelerin çalışması için gereken kuvvet bu şekilde sağlanır.

Buhar Kazanının Avantajı Nedir?

                Buhar kazanının en büyük avantajı, elde edilen buharın kapalı bir kazanda kalarak tekrar su olarak dönmesidir. Buhar sıvı hâle geldikten sonra su kütlesine dahil olur ve tekrar ısıtılarak buhar olarak kullanılabilir. Dolayısıyla, suyu her kullanımdan sonra değiştirmek gerekmez. Bu da yakıt anlamında ciddi bir tasarruf sağlar. Yakıt tasarrufu sağlayan çalışma biçimi buhar kazanı nasıl çalışır sorusunun cevabına örnek gösterebileceğimiz bir durumdur.

                Zamanla su kaybı yaşanması normaldir. Buharlaşan suyun bir kısmı kaybolabilir ve haznedeki su azalır. Dolayısıyla su takviyesi yapılması gerekebilir. Fakat bunun için yoğun bir sirkülasyon gerekmez ve su eklemeye gerek kalmadan sistem uzun süre çalışabilir. Buhar kazanını çalıştırmak ve steam gücüyle enerji elde etmek için yakıt ve su takviyesi yapmak yeterli olacaktır. Bu sayede minimum masraf ile maksimum enerji elde edilebilir.

                ST Grup tarafından üretilen buhar kazanı çeşitleriyle buhar gücünü kullanarak, üretiminiz için gerekli olan enerjiyi düşük maliyetle sağlayabilirsiniz.