Buhar KazanıBuhar Kazanı - Steam Boiler

Endüstri üretiminde en temel konulardan biri, üretimin sürekliliğini sağlayacak bir gücün sağlanmasıdır. Makinelerin çalışması ve gereken işlemin gerçekleşebilmesi için kuvvetin sağlanması gerekir. Birçok tesiste bu kuvvet buhar kazanı olarak bilinen sistemler ile sağlanır. Buharın basıncından elde edilen güç, makinelerin sorunsuz ve sürekli bir biçimde çalışmasına yardımcı olur. ST Grup tarafından tasarlanan buhar kazanları ile tesisinizde sürekli üretim sağlayabilirsiniz.

Buhar Kazanı Neden Birçok Alanda Tercih Edilir?

Buhar kazanının basit ve anlaşılır bir çalışma sistemi vardır. İlk kez Leonardo Da Vinci tarafından tasarlanan bu sistem her ne kadar teknolojik gelişmelerle birlikte geliştirilmiş olsa da temelde aynıdır. Buradaki temel amaç, haznede yer alan suyu buharlaştırıp itici gücünden yararlanmaktır. Buhar ya da steam basıncı olarak billinen güç, makinelerin çalışmasını sağlar.

Su, kapalı bir haznede yer alır ve buharlaşır. Buhar yine bu hazne içinde yoğunlaşarak tekrar su kütlesine karışır. Dolayısıyla, böyle bir durumda kullanılmış olan kaynağı tekrar kullanma olanağı bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde, kaynak tüketimini en aza indirerek gücü maksimize eder. Elbette, buharlaşan suyun kaybı söz konusu olduğu için zaman zaman su ve yakıt takviyesi gerekebilir. Fakat buhar kazanı ile düşük maliyet ve kaynakla yüksek performans sağlamak mümkündür.

Buhar Kazanı - Steam Boiler
Buhar Kazanı – Steam Boiler

Steam Boiler Başlıca Kullanım Alanları

Buhar kazanı endüstrinin birçok alanında kullanılmaktadır. Gıda endüstrisinde hem sterilizasyon hem de üretim aşamalarında tercih edilmektedir. İlaç üretiminde ise sterilizasyon işlemleri buhar kazanı ile yapılır. Ahşap üretiminde, şekillendirme kısmında bu sistem kullanılır, bu yüzden mobilya sektörü için de önemlidir. Bunun yanında, kağıt ve inşaat malzemeleri alanlarında da üretim aşamasında buhar sisteminin kullanıldığı bilinmektedir.

Buhar kazanının kullanım alanları endüstri ile sınırlı değildir. Isıtma sistemlerinde buhar türbinleri sıklıkla tercih edilmektedir. Kauçuk vulkanizasyonu ise yine bu iş için özel olarak tasarlanmış steam boiler ile yapılmaktadır. Kimyasal proseslerde gereken kuvveti sağlamak için de buhar kazanları tercih edilmektedir.

Özetlemek gerekirse, çalışma kuvveti sağlamak için gereken bütün alanlarda buhar kazanı kullanılabilir. ST Grup tarafından üretilen buhar kazanlarıyla endüstri, ısıtma ve kimyasal proses tesislerinizde çalışma için gereken gücü elde edebilirsiniz.