Baca Filtre Sistemleribaca filtre sistemleri

Sanayi alanlarında, bacadan çıkacak ve doğa için zararlı olan gazların ideal seviyelere getirilebilmesi adına baca filtre sistemleri kullanılmaktadır. İlgili sistemler sayesinde işletmelerde baca ile atılacak zararlı atıkların etkilerinin daha da azaltılması, fabrika alanının ve çalışanlarının sağlığının korunması sağlanabilmektedir.

Baca Filtre Sistemleri Nelerdir?

Baca filtre sistemleri olarak yapılan işe, çıkan duman içerisindeki zararlı maddelere göre seçim yapılmalıdır. Seçenekler fazla ve farklı olduğundan dolayı da filtre sistemlerinde farklı seçenekler dikkat çekmektedir. Genel olarak bacalarda kullanılabilen baca filtre sistemleri şöyledir;

  • Kule Gaz Yıkama Filtreleri Scrubber
  • Sulu Filtre
  • Yağ Filtresi
  • Asit Filtresi
  • Organik Yağ Filtreleri
  • Amin Gazı Filtreleri
  • Gaz Yıkama Filtresi
  • Karbon Filtresi
  • Elektrostatik Filtre
  • Koku filtreleri

Baca Filtre Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

Genel olarak bacası olan, çevreye zararlı atıklar üreten tüm işletmelerde baca filtre sistemleri kullanılmaktadır. Sanayi ve üretim alanları başta olmak üzere mevcut yasalara uyumlu olmak, üretime engel oluşturulabilecek kirliliğe sebebiyet vermemek adına işletmeler tarafından bacalara uygun filtreler takılır. Baca filtre sistemlerinin kullanım alanları ise genel olarak şöyledir; döküm sanayi, boya üretim sanayi, deri, suni deri üretim sanayi, maden işletmeleri, ilaç endüstrisi ve asit depolama tesisleri.

Baca Filtre Sistemlerinin Kullanılması Zorunlu Mu?

İşletmelerin çevreye karşı bir sorumluluğu olduğu gibi bacalardan çıkan gaz ve dumanlar kontrol edilmektedir. İstenen seviyede olmayan işletmeler için üretimlerin sonlandırılmasına kadar ağır yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu nedenle Türkiye’de faaliyet gösterecek yerli ve yabancı tüm firmaların, mevcut duman ve zararlı gazlar için filtre sistemleriyle uygun bir çözüm bulması, gerekli kriterleri sağlaması gerekmektedir.

baca filtre sistemleri
baca filtre sistemleri

Türkiye’de baca filtre sistemlerinin kullanılması ile ilgili iki farklı yönetmek, baca sistemi kullanılması ile ilgili bilgiler vermekte ve aynı zamanda yaptırımlarda da kaynak yaratmaktadır. 03.07.2009 tarih ve 27277 Sayılı sanayi kaynaklı hava kirliliği kontrolü yönetmeliği ve 04.09.2010 tarih ve 27692 kokuya sebep olan emisyonların kontrolü yönetmeliği, baca sistemlerinin kullanılması ile ilgili bilgiler alınabilecek son güncel yönetmeliklerdir. Bu yönetmelik dahilinde hareket edebilecek işletmeler, sistemler sayesinde duman, buhar, gaz gibi tüm işletme atıklarının kontrol edilmesini ve kirletici maddelerden arındırılmasını sağlar.